manfaat buah naga saat hamil

manfaat buah naga saat hamil asedhe pse centrali tani është gjetur lehtësisht , namuk jo shumë njerëz që e kuptojnë në thellësi pronat fshehur prapa fruta dragua .

Formë është e ndryshme nga fruta të tjera , kështu që të nxjerrë në pah tiparet e përfitime të plota të këtij fruti . Gjatë zhvillimit të tij , prania e fruta dragua gjithashtu shpesh inçizuara sërë rolesh të tjera .

Shoqëria e lashtë kineze e konsideron fruta dragon është më shumë se vetëm fruta me një shumëllojshmëri të përfitimeve . Fruta me lëkurë që i ngjan një peshore të mëdha gjarpër është shpesh një shok i dy statujave mbi flijimet altarit tryezë . Çdo festimet e Vitit të Ri Lunar ky fryt është paraqitur gjithashtu , dhe u bë një nga më të prezantimit të kërkuar për shkak se besohet që të sjellë fat .

Megjithatë në amtare Meksikë , fruta të tij dragua që konsiderohet një sy . Vetëm kur solli në Vietnam , dragon fruta bimore filloi të kultivohet gjerësisht para se në fund evoluon në vend të Azisë Juglindore .

Në Vietnam fruta dragon është quajtur shpesh Thanh të gjatë ose dragua i zgjuar , ndërsa kinezët e quajnë Feuy gjatë kwa . Në zonat e Meksikës , fruta dragon vjen me titullin Pitahaya .

Fruta Dragon vetvete ka një ngjyrë të lëkurës dritë , lëkura nuk është e qetë , por e mbuluar me peshore që dukej si një gjarpër të madh apo dragua . Përmbajtja e frutave është e bardhë , e kuqe ose ngjyrë vjollcë me një spërkatje e farave të zeza . Texture ajo si shije e ëmbël basil si fruta kivi .

Agjencia e Kërkimit Bujqësor i Republikës së Indonezisë deklaroi sefruta dragua mund të kolesterol më të ulët , të balancuar e sheqerit në gjak , funksionin e veshkave dhe të forcon kockat , dhe përmirëson funksionimin e trurit . Substancat phytochemical në këto fruta mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit .

Fruta dragon është gjithashtu shumë i mirë për sistemin e qarkullimit të gjakut . Fruta është shumë efektive në reduktimin e stresit emocional dhe neutralizuar toksina në gjak . Fruta Dragon përmban 80 për qind ujë , vitaminë C , fibër , kalcium , hekur , fosfor dhe janë të dobishme për tejkalimin e presionit të lartë të gjakut .

Përmbajtja si dhefruta dragon arritur 0,7-0,9 gram në çdo gram është gjithashtu shumë i dobishëm në sistemin e tretjes dhe ul nivelin e kolesterolit . Nëse ju doni të shmangur sëmundje të ndryshme , nuk ka asnjë të keqe nëse ju hani një fryt dragua nga tani .

This entry was posted in . Bookmark the permalink.

Leave a Reply