benefits of consuming broccoli

benefits of consuming broccoli Кои се здравствени придобивки од брокула ? Брокулата е зелен зеленчук од зелка семејството. Тоа е генерално се продаваат во главите, кои имаат повеќе florets разгранување надвор централна матични а понекогаш и се остава уште се прикачени. Брокула обезбедува здравје бонуси во форма на заштитни материи кои може да ви заштити од болест. Botanically , брокула припаѓа на зелка семејство, колективно познати како мешункаст зеленчук .

Оваа храна е многу ниско ниво на заситени масти и холестерол. Тоа е исто така добар извор на протеини , витамин Е ( токоферол Алфа ), Тиамин, Рибофлавин, пантотенска киселина, калциум, железо, магнезиум, фосфор и селен , и многу добар извор на диетални влакна , витамин А , витамин Ц , витамин К , Витамин Б6 , фолна киселина, калиум и манган

 Бета-каротин и витамин Ц се важни антиоксиданси кои се поврзани со намален ризик од бројни услови, вклучувајќи катаракта, болести на срцето , како и неколку видови на рак. Здравствени придобивки од брокула се многу богат . Не само што е зеленчук натоварен со хранливи материи , исто така, има терапевтски својства. Некои луѓе сакаат брокула и некои луѓе го мразат, но нема негирајќи дека брокулата е nutrional чудо . Еве 10 придобивките од брокула :

    Помага со дијабетес
    Бори срцеви заболувања
    Помага во спречување на рак
    Рабници над- јадење
    Промовира здрави коски
    Регулира крвниот притисок
    спречува настинки
    Ја зголемува имунолошкиот здравјето
    Бори вродени дефекти
    регулира хормони

Исхрана факти брокула
Хранливата вредност на 100 g ( 3,5 мл )

    Енергија: 141 kJ ( 34 kcal)
    Јаглехидрати : 6.64 g
        Шеќери : 1,7 g
        Диететски влакна : 2,6 g
    Маст : 0,37 g
    Протеини: 2,82 g
    Вода: 89,3 g
    Витамин А equiv . : 31 мг ( 4 % )
        бета-каротин : 361 мг (3%)
        лутеин и зиаксантин : 1403 мг
    Тиамин ( vit. Б1) : 0,071 mg ( 6 %)
    Рибофлавин ( vit. B2) : 0,117 mg ( 10 % )
    Ниацин ( vit. Б3) : 0,639 mg ( 4 %)
    Пантотенска киселина ( Б5 ): 0,573 mg ( 11 %)
    Витамин Б6 : 0,175 mg ( 13 %)
    Фолати ( vit. Б9 ): 63 мг (16%)
    Витамин Ц : 89,2 mg ( 107 %)
    Витамин Е: 0,78 mg (5%)
    Витамин К : 101.6 мг (97%)
    Калциум: 47 mg (5%)
    Железо: 0,73 mg ( 6 %)
    Магнезиум : 21 mg ( 6 % )
    Манган : 0,21 mg (10%)
    Фосфор : 66 mg ( 9 %)
    Калиум : 316 mg ( 7 % )
    Цинк : 0,41 mg ( 4 %)

Се одликува со хранливи материи , тоа е најдобро кратко бари на пареа, се промешува пржени, или јаде суров . Свежо брокула треба да бидат во фрижидер во дише обвивката, и се консумира во рамките на 2-3 дена од купувањето . Исто така можете да јадете брокула суровини за да се добие максимална корист.

. Bookmark the permalink.

Leave a Reply