manfaat daun binahong dan cara mengolahnya

manfaat daun binahong dan cara mengolahnya Binahong лист растенијата не е мајчин во Индонезија, но придобивките binahong лисја можеме да го користиме за да се надминат и да се спречи различни здравствени нарушувања и болести. Од различни извори , како што се Википедија вели дека ова растение потекнува од Кореја, но binahong успева во многу региони на Азија и Африка.

Binahong растенија е растение кое се користи нашироко како хербални лекови . Можете лесно да најдете ова растение во билка продавница која продава широк спектар на лекови од природни состојки. За оние од вас кои избраа третман со користење на природни состојки , го остава binahong може да биде алтернатива вистинскиот избор.

Како што е напишано kompasiana , дека постојат многу бенефиции и ефикасноста на лист binahong може да се добијат , како што се:

    Им помага на контрола на шеќерот во крвта кај луѓето со дијабетес ( шеќерна болест ).
    Помогне да се надминат проблемот на виталноста / импотенција и зголемување на издржливост
    Подобрување на имунитетот (имун )
    Помош лек дизентерија
    Забрза заздравувањето на раните
    Помогне во лекувањето на инфекции на респираторниот тракт
    Помага за лекување на болести предизвикани од вирусна инфекција (грип , големи сипаници )
    Спречи ризикот од срцеви заболувања и мозочен удар
    Помага ослободат гихт , артритис / ревматизам
    Спречи гастроинтестинални инфекции, воспаление на слепо црево , воспаление на бубрезите

Најдобар начин да се добие својства binahong лист е да се консумираат , туку и за изгореници, листовите треба да биде смачкана или помеша binahong потоа извалка место да бидат третирани. Еве начини на кои можете да го користите.

    Се земе како многу како 5-10 парчиња листови binahong
    Вари лисјата binahong со 1,5 чаши вода да се вари додека останатите 1 чаша само.
    Пијте 2 пати на ден / секоја пијалок ½ чаша .

Забелешка : Не користете кај пациенти со низок крвен притисок или анемија.

Како и придобивките од soursop лист , лист binahong алтернатива лек за превенција и третман на придружник. Ако веќе сте ја peyakit срцеви заболувања , мозочен удар , дијабетес и други сериозни болести веднаш треба да се консултира со лекар да го користите binahong лист болести можат да одат рака под рака , така што ќе останат добро контролирана. Со среќа!

. Bookmark the permalink.

Leave a Reply